Z pierwszej kroniki szkolnej. Wstęp

Kronika ta została założona 2 lutego 1959 roku na zlecenie władz szkolnych i usilnych zabiegów dyrektora mgr Jana Hermanowskiego. Dotyczy ona Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Twardogórze, pow. Syców, mieszczącej się w budynku przy ulicy Szkolnej 1.
Niewłaściwe przechowywanie dokumentacji szkolnej nie pozwala dokładnie odzwierciedlić przeszłości zakładu. Do naszej dyspozycji pozostają księgi protokołów Rady Pedagogicznej od 1951-59 r., niedokładne ustne relacje nauczycieli, wychowanków i autochtonów.

Twardogóra jest starym osiedlem leżącym na szlaku Wrocław - Poznań. W 1293r. uzyskuje lokację na prawie nowośredzkim, początkowo jako własność książęca, później usamodzielnia się. Od roku 1772 jest własnością hrabiego Reichenbacha. Dużym miastem nie była nigdy. Brak zakładów przemysłowych zmuszał ludność do szukania pracy w głębi Niemiec i Wrocławiu. W 1925 r. liczyła 3405 mieszkańców. Miasto było ośrodkiem administracyjnym i handlowym dla rolniczego otoczenia. Od 1909 r. jest Twardogóra siedzibą sądu.

28 I 1945 r. wkroczyły do twardogóry wojska radzieckie. Nastepnie odbyło się wysiedlenie ludności niemickiej, a jej miejsce zajęli przesiedleńcy ze Związku radzieckiego i województw centralnych. W czasie postoju wojsk idących na front miasto zostało poważnie zniszczone przez pożaru, reszty dokonała rabunkowa gospodarka "ojców miasta i szabrowników". Oddano do rozbiórki domy nadające się do zamieszkania i niewykończone wille. Brak konserwacji przyczynił się też do zniszczenia wielu budynków. Do remontów i odgruzowywania przystąpiono latem 1957 r. Na miejsce wywozu gruzów obrano ogród zamkowy co znacznie go oszpeciło.

Obecnie w Twardogórze jest spółdzielnia tkacka - Inwalidów, meblarska - sześciolatka, skupu i przetworów owoców leśnych - Spółdz. Las, tartak, mleczarnia, cegielnia oraz wiele prywatnych zakładów meblarskich.
Handel pozostaje w rękach państwa - Gminna Spółdzielnia Spożywców i Powszechna Spółdzielnia Spożywców.
Czynny jest ośrodek zdrowia i apteka/
Istnieje miejska biblioteka, kino, dwie świetlice. Klub sportowy bardzo słaby. Jest też księgarnia. Jest i sklep z wódką, który posiada stałą klientelę.
Tyle o mieście Twardogórze anno domini 1959.

Budynek szkolny wzniesiony został w 1936 r. dla pomieszczenia w nim szkoły rolniczej męskiej. Dla dziewcząt wybudowano szkołę wraz z internatem przy ulicy Grunwaldzkiej - obecnie internat Zasadniczej Szkoły Drzewnej. W czasie wojny w budynku szkolnym szkoły rolniczej męskiej mieściła się szkoła podstawowa i przedszkole. Po wojnie otrzymali go ks. ks. Salezjanie jako ekwiwalent za nieruchomości w Śniatyniu. Założyli w nim liceum ogólnokształcące i szkołę krawiecką.

Pierwsza szkoła w Twardogórze została otwarta w 1848 r. dla ewangelików, a później dla katolików. Pozostawały one na utrzymaniu swoich gmin wyznaniowych, następnie je upaństwowiono.
W r. 1945 otwarta została przy Placu Piastów polska szkoła podstawowa. W 1948 r. rozwiązane zostało liceum ks. ks. Salezjanów przy ulicy Szkolnej, do tego budynku przeniesiono szkołę podstawową, której kierownikiem była p. Grocka Stanisława. Za jej staraniem społeczeństwo Twardogóry wysłało delegację do kuratorium z prośbą o założenie szkoły średniej. Władze zgodziły się.
W roku szkolnym 1948/49 czynne były klasy podstawowe od 1-7 i klasa VIII. Dyrektorem został p. Mieczysław Łacek.
Dokładnych wiadomości o stanie liczebnym uczniów i składzie grona nauczycielskiego brak.


Karta 1. albumu - budynek szkoły.


Karta 1. albumu - widok z okien szkoły na centrum Twardogóry.


Karta 2. albumu - klasa z nauczycielem.


Karta 2. albumu - klasa z nauczycielem.