Rzemiosło

Rzemiosło

Podpisanie umów z uczniami.

Wykaz rzemiosł: krawiectwo lekkie damskie, tapicerstwo, mechanik ppojazdowa, murarstwo, stolarstwo, elektromechanika, ślusarstwo, przetwarzanie tworzyw sztucznych, prztwarzanie przew. i zespołów elektrycznych, fryzjerstwo, posadzkarstwo, tartaczarstwo, instalatorstwo sanitarne i ogrzewania, zabawkarstwo, snycerstwo, dekarstwo, wyroby z gumy, fotografika, tkactwo, malarstwo, szewstwo naprawkowe, rzeźnictwo i wędliniarstwo, wytwarzanie galanterii z kości, malowanie szyldów, piekarstwo, instalatorstwo elektryczne, kamieniarstwo nagrobkowe, wytwarzanie wyrobów z drutu, łańcuchów, krawiectwo męskie - miarowe, rzemiosło drzewne i inne, wytwarzanie waty z cukru, tele- i radiomechanika, mechanika maszyn i urządzeń rolniczych, inne rzemiosła metalowe.

Produkcja p. Z. Mazurka, tapicerka L. Jarząbek.

Zatrudnienie w rzemiośle z podziałem na branże (stan prawdopodobnie na rok 1984).

Działalność socjalna: sanatoria, wczasy zakładowe, kolonie, imprezy kulturalno-oświatowe: Dzień Dziecka, choinka, spotkanie z seniorami rzemiosła, Dzień Nauczyciela dla mistrzów rzemiosła.


Z notatek odręcznych:
W pierwszych latach po wyzwoleniu w pow. sycowskim, do którego należała również Twardogóra, niezwykle bujnie kwitło rzemiosło. Pod koniec 1945 r. istniało już na tym terenie 170 zakładów rzemieślniczych. Najwięcej było zakładów stolarskich i tapicerskich, ale również rozwijało się murarstwo, rzeźnictwo i piekarstwo. Dalszy rozwój nastapił w latach 1948-50, kiedy to liczba zakładów w powiecie zwiększyła się do ponad 300.
W latach 1951-55 w wyniku zmiany polityki gospodarczej państwa, uległy likwidacji na tym terenie 223 zakłady rzemieślnicze i przemysłowe prowadzone przez osoby prywatne. W wyniku kolejnej zmiany polityki gospodarczej państwa, liczba zakładów rzemieślniczych w latach 1958-59 wzrosła do 150, tym samym zaspokajając (...) potrzeby ludności. Sądzić można, że z ogólnej liczby zakładów spora ich część wynosząca nawet do 50% znajdowała się na terenie Twardogóry. Dobry okres dla rzemiosła w Twardogórze nastąpił jednak dopiero w latach 70-tych, a szczególnie 80-tych. Wzrosła w tym czasie szczególnie liczba zakładów stolarskich i tapicerskich. W połowie lat 80-tych branża drzewna posiadała 87 zakładów.